Potkani jsou nebezpeční nejen kvůli majetku, ale i pro zdraví! Co všechno vám hrozí?
V mnohých lidech vyvolává pouhý pohled na potkana panický strach. Jak by také ne, jedná se o poměrně velkého inteligentního hlodavce s dlouhým ocasem, který ke všemu oplývá až neuvěřitelnými akrobatickými dovednostmi (skvěle plave a skáče). Pokud jste si ale mysleli, že kromě svého vzhledu a způsobu chování nepředstavují jiné nebezpečí, jste na omylu. Potkani jsou obrovskou hrozbou - pro zdraví i majetek!

Máte problém s potkany?
O jejich hubení se nikdy nepokoušejte svépomocí, sázkou na jistotu je pozvání si odborné deratizační firmy!
Zajišťujeme profesionální hubení a likvidaci potkanů v Praze a okolí.
Pro někoho škůdci, pro jiné oslava inteligence
Nebude asi překvapením, že pro mnohé jsou potkani vnímání spíš jako hrozba (kromě tedy zapálených chovatelů). Přenášejí totiž nemoci, poškozují úrodu a dokážou způsobit i značné škody na majetku. Přesto byli v minulosti potkani v některých kulturách vnímáni i v pozitivním slova smyslu. Například v Číně je potkan spojován s rokem potkana v čínském horoskopu. V tomto kontextu potkan symbolizuje vlastnosti jako jsou vytrvalost, rychlost a inteligence. Současně se jedná o důležitý druh v ekosystému. Potkani pomáhají rozkládat organický materiál a podílejí se na kontrole hmyzu, aby nedocházelo k jeho přemnožení.
Proč jsou potkani strašák?
Přes všechny superlativy, které můžeme o potkanech zmínit, je zkrátka ve své blízkosti mít nechcete. Bohužel se tomu ale nevyhnete, protože i když přesný počet potkanů na území České republiky se nedá vyčíslit, odhaduje se, že jich je zhruba 4 - 5 na člověka žijícího ve městě. To samo o sobě o něčem svědčí. A to hlavně proto, že je to jeden z nejčastějších přenašečů nemocí.
Jaké nemoci potkani přenášejí
Důležité je zmínit, že potkan nepřenáší nemoci jen kousnutím, k tomu naopak dochází jen sporadicky. Nebezpečným se stává už ve chvíli, kdy se dostane do vaší blízkosti nebo domácnosti. Může totiž kontaminovat nejen prostředí, ale i potraviny, které jíte. Potkan je přenašečem těchto chorob:
- Leptospiróza - horečnaté bakteriální onemocnění projevující se zimnicí, třesavkou, bolestí hlavy a svalů
- Salmonelóza - průjmové bakteriální onemocnění
- Hepatitida - virové infekční onemocnění označované jako žloutenka
- Tuberkulóza - bakteriální infekční onemocnění zasahující dýchací ústrojí
- Dermatofytóza - kožní onemocnění způsobené plísněmi
- Střevní paraziti - způsobují průjmu a bolesti břicha
- Orthohantavirus - virové onemocnění zasahující ledviny a plíce
- Ve středověku byli právě potkani jedni z nejčastějších přenašečů morové nákazy
Nejrizikovější jsou chronicky nemocní, děti a senioři. Pro každého z nich může mít každá nemoc přenášená potkany fatální následky.
Nákaza je velmi rychlá
Je nutné si uvědomit, že nakazit se jakoukoli se zmiňovaných nemocí můžete zcela jednoduše, bez toho, abyste s potkanem přímo přišli do styku. Většinou stačí přijít do styku s jejich exkrementy, močí nebo kontaminovanou potravinou či vodou. Nezřídka kdy se nemoci šíří i výpary z jejich hnízd, tedy vzduchem.
Likvidace domácího vybavení
Potkani disponují silnými zuby, které neustále rostou, a potřebují je obrušovat. Mohou proto kousat do stěn, izolace, plastových trubek, do drátů a izolací kabelů, což může způsobit zkrat nebo dokonce požár. Potkani také často kousají do nábytku, dřevěných konstrukcí, knih, oblečení, koberce nebo jiných domácích potřeb.
Kousnutí od potkana
Když se potkan cítí v ohrožení (například tím, že ho zaženete do kouta), neváhá se bránit jedinou zbraní, kterou má, a to je vysoký doskok. Dokáže vyskočit do výšky až 2 metrů a zakousnout se. Jeho obranným jednáním je se nepustit, dokud nevyhraje. Jedná se o velmi bolestivou zkušenost, kterou rozhodně nechcete zažít. Navíc vás může tímto způsobem nakazit i vzteklinou!
Infekce po kousnutí potkana
Kromě toho, že se potkaním kousnutím může do rány dostat některá z výše zmíněných nemocí, hrozí velké riziko infekce rány. Jako první proto ránu důkladně omyjte a vydezinfikujte! Pokud se objeví jakékoliv známky infekce (zarudnutí, otok, hnis), vyhledejte lékařskou pomoc. Od věcí není po potkaním kousnutím ani návštěva praktického lékaře a zkontrolování, zda máte platné očkování proti tetanu.
Alergie na potkany? Ano!
Zejména citliví jedinci mohou zaznamenat přítomnost potkana ve své blízkosti i alergickou reakci - kýcháním, slzením nebo kašláním. Způsobují to bakterie a patogeny, které se z hnízd potkanů uvolňují do prostředí a člověk je pak dýchá. To všechno může u silných alergiků vést až k astmatu.
Bez odborné pomoci se neobejdete
I když jsou v obchodech dostupné jedy proti potkanům a různé chemické přípravky nebo pasti, které by měli vás i vaše okolí před jejich atakem ochránit, žádný z nich vám nezaručí 100 % úspěšnost. Nejefektivnějším řešením je vyhledat odbornou pomoc - odborníky na deratizaci.
Prevence proti potkanům
Jako u všech ostatních nezvaných návštěvníků, i v případě potkanů se lze jejich výskytu pokusit zabránit. Vzheldem ale k tomu, že se jedná o velmi vynalézavé a inteligentní stvoření, někdy si zkrátka najdou cestu i když uděláte všechno, aby se tak nestalo!
Jak jim ztížit cestu?
- Udržujte čistotu nejen v domácnosti, ale i kolem domu.
- Neuchovávejte žádné potraviny mimo uzavíratelné nádoby.
- Opravte veškeré možné vstupy do domácnosti - zavírejte záchodovou místu, okan, kontrolujte otvory a praskliny v základech. Potkani se dokážou protáhnout otvorem o velikosti jejich hlavy.
- Potkani mají v oblibě hromady dřeva, suti nebo jiný odpad, který jim poskytuje úkryt. Ujistěte se, že kolem domu není žádný odpad, hromady kompostu nebo dřeva, kde by se potkani mohli usídlit.
- Noční kontrola: Potkani jsou noční tvorové, pokud proto máte podezření na jejich přítomnost, zkuste kontrolovat váš dům v noci. Mezi varovné signály patří zvuky žvýkání, škrábání nebo šustění.
- V případě, že máte domácí mazlíčky nebo chovná zvířata, na noc veškeré zbytky jejich potravy odklízejte.
- Pokud máte na zahradě kurník nebo stáje pro zvířata, zajistěte, aby byl prostor dobře uzavřený a potrava byla uchovávána v uzavřených nádobách. Potkani mají tendenci hledat zbytky krmiva a vody.