Když mravenci útočí: Jak se bránit jejich kousnutí a co může způsobit mravenčí jed?
Mravencům se daří v podstatě kdekoli – od deštných pralesů až po naše zahrady a lesy, ale i lidská obydlí. Většina druhů je neškodná, ale některé mohou pro člověka představovat zdravotní riziko. Více o nich i o tom, jak postupovat při kousnutí i co dělat při případné alergické reakci, se dočtete v tomto článku.
Mravenec versus člověk
Mravenci mohou přijít do kontaktu s člověkem hned několika způsoby. S nepříjemnou invazí mravenců do domácnosti jste se nejspíš již setkali. Do našich domovů vnikají za účelem hledání potravy. Další nepříjemnou interakcí je mravenčí kousnutí nebo bodnutí, k němuž dochází při pocitu ohrožení, většinou ve volné přírodě. Mravenci však můžou člověku způsobit i nepřímé zdravotní problémy, například kvůli kontaminaci potravin.
Které druhy mravenců představují zdravotní riziko?
Pro běžného člověka není většinou bodnutí či kousnutí mravencem nikterak život ohrožující. Může však způsobit značné nepříjemnosti. Pozor si dejte zejména na tyto druhy mravenců:
- Ohniví mravenci (v Evropě poměrně nový druh) – jejich bodnutí obsahuje silný jed
- Mravenec faraon (nejčastěji se vyskytující mravenec, který se vyznačuje svým oranžovým zbarvením) – přenáší bakterie a způsobuje alergie
- Lesní mravenci (vyskytují se v lese, kde tvoří velká mraveniště) – mohou uvolňovat kyselinu mravenčí
Jaký je rozdíl mezi kousnutím a bodnutím?
Mravenci mohou člověku ublížit dvěma způsoby:
- Kousnutí – mravenec svými kusadly sevře kůži
- Bodnutí – některé druhy vstřikují jed bodcem umístěným na zadečku

Jak vypadá kousnutí od mravence?
Kousnutí obvykle zanechává na kůži červenou skvrnu, kterou často doprovází bolestivý otok, svědění a zarudnutí. Kožní reakce se liší podle druhu mravence, který vás napadl. Ohniví mravenci způsobují puchýřky a silnější zánět (u nás je styk s ním ale zatím výjimečný), zatímco lesní mravenci a faraoni vyvolávají podráždění na kůži způsobené kyselinou mravenčí. Nejčastěji postiženými oblastmi na těle bývají nohy a ruce (při kontaktu s mraveništěm), případně krk a obličej.
Co dokáže mravenčí jed?
Tím, co vyvolává reakci při kousnutí nebo bodnutí, je mravenčí jed. Některé druhy mravenců, například ohniví mravenci, mají žihadlo, kterým vpichují jed přímo do kůže, podobně jako vosy. Jiní, jako lesní mravenci, se do kůže zakousnou kusadly a následně na ránu aplikují kyselinu mravenčí, kterou vystřikují z žlázy umístěné na zadečku.
Mravenčí jed slouží k obraně nebo lovu kořisti. Mezi hlavní složky patří alkaloidy, proteiny a kyselina mravenčí, která způsobuje charakteristické pálení a podráždění kůže. Účinky jedu se liší podle druhu mravence – například ohniví mravenci vylučují neurotoxiny, které mohou vyvolat intenzivní bolest a alergické reakce, zatímco lesní mravenci útočí postřikem kyseliny mravenčí, která dráždí kůži a sliznice. Podrážděné místo obvykle několik hodin nepříjemně bolí a svědí, mohou se vyskytnout i puchýřky, u citlivějších osob podráždění trvá déle. Příznaky většinou samovolně odezní do několika dnů.
Reakce na mravenčí kousnutí
U nejcitlivějších jedinců může dojít k vážnějším alergickým reakcím, včetně anafylaktického
šoku. Rizikovými faktory jsou případná předchozí alergie na bodnutí hmyzem (klidně i včelího), ale také oslabená imunita. Nejvíce ohroženými skupinami jsou děti,
senioři a alergici.
Mezi příznaky lehké až střední alergické reakce patří větší otok a silné svědění, závažnější formou je pak zmíněný anafylaktický šok, který se projevuje dýchacími potížemi, otokem hrdla, nevolností ale i ztrátou vědomí. V tomto případě není na co čekat, jedná se o život ohrožující stav, kdy je třeba okamžitě zavolat záchrannou službu.
První pomoc při mravenčím kousnutí
Při mravenčím kousnutí obvykle postačí jednoduché domácí ošetření, ale v případě alergické reakce je nutné rychle jednat.
Co můžete udělat ihned ke zmírnění příznaků?
- Omyjte postižené místo – stačí mýdlo a voda, aby se odstranily zbytky jedu a snížilo riziko infekce.
- Aplikujte ledový obklad – pomůže zmírnit otok a bolest.
- Dezinfikujte ránu – použijte například peroxid vodíku nebo jodovou tinkturu, abyste zabránili infekci.
- Pokud bolest a otok nemizí, můžete je zmírnit pomocí antihistaminik (tablety nebo masti), které snižují svědění a alergickou reakci. Pro děti je vhodný chladivý gel nebo tekutý mentolový pudr. Ke zklidnění přispěje i mast s aloe vera, osvědčily se také obklady s jedlou sodou nebo octem, které neutralizují kyselinu mravenčí a zmírňují pálení.
Kdy je třeba vyhledat lékařskou pomoc?
Pokud se objeví silný otok, rozsáhlé zarudnutí kůže a puchýře, vyhledejte lékařskou pomoc. Při alergických reakcích, které se projevují dušností, nevolnostmi, závratěmi, otokem obličeje nebo anafylaktickým šokem ihned volejte záchranku, stejně jako v případě, že se rána infikuje a objeví se hnisání, horečka či silná bolest.
Jak se vyhnout poranění od mravenců?
Nejlepším a nejúčinnějším opatřením, jak se vyhnout nežádoucímu kontaktu s mravenci, je samozřejmě prevence. Před kousnutím vás může ochránit použití repelentu, který aplikujte před pobytem v přírodě. A před nezvanými mravenčími návštěvníky u vás doma vás ochrání především správné skladování potravin (jejich uchovávání v uzavřených nádobách), čistota v kuchyni, pravidelné vynášení odpadků apod.
Máte-li potvrzenou alergii na mravenčí jed, vyhýbejte se rizikovým místům (lesy, louky…), případně s sebou vždy noste léky ke zmírnění alergické reakce.
Dezinsekce jako řešení
Pokud nechcete mít mravence ve své blízkosti - ať už z hygienistických nebo zdravotních důvodů, vyhledejte odbornou pomoc nebo kontaktujte nás, odborníky na odbornou dezinsekci mravenců. Jedině tak se vám podaří mravence zahubit efektivně a hlavně se 100 % účinností.