Dojezd do 2 hodin od zavolání (Praha a okolí). Bezplatná konzultace na +420 734 254 965.

Bodnutí vosou - první pomoc, léčba otoku a alergické reakce

Vosí bodnutí vás může zabít! Jak se tomu vyvarovat a co vám může pomoci?

V České republice se můžete setkat se několika druhy vos. Hlavní skupiny tvoří vosy obecné (Vespula vulgaris). Dosahují obvykle velikosti 1,2 až 1,5 centimetrů a charakteristický je pro ně žlutočerné zbarvení a špičatý zadeček zakončený žihadlem. Nejnebezpečnější jsou na konci léta!

V tomto článku se zaměříme na rizika, která pro vás vosy a jejich bodnutí představují. Díky tomu se můžete na všechna rizika s tím spojená patřičně připravit a vyvarovat se jim.

Strašák v podobě vosího hnízda

Tento bzučivý hmyz, má v přírodě své nezastupitelné místo. I když jsou vosy spíše predátoři než opylovači (na rozdíl od včel), také se podílejí na opylování rostlin. Nektar sbírají jako potravu pro sebe a své larvy. Vosy jsou nebezpečné hlavně v případě, že se v okolí bydliště nachází vosí hnízdo, tedy jejich teritorium. To si staví z papírového materiálu, který vyrábějí ze dřeva a slin. Žít v něm může až několik tisíc jedinců a průměr hnízda může dosahovat až 30 centimetrů. Na začátku sezóny začíná kolonie s malým počtem vos a během léta roste, až na podzim, kdy se královny a samci vylíhnou, kolonie umírá.

Vosy staví svá hnízda na různých místech. Nejčastěji je najdeme ve vyšších polohách (na stromech, keřích, na půdách nebo pod střechou), ale mohou se nacházet i v zemi. Ty bývají obvykle větší a těžší na objevování, protože vchod je dobře zamaskovaný. 

Likvidace vosího hnízda
Likvidace vosího hnízda

Likvidace vosího hnízda

I když existuje celá řada možností, jak vosí hnízdo zlikvidovat, nejbezpečnějším způsobem je vyhledat odbornou pomoc. 

Odborná likvidace vosího hnízda

Bodnutí vosou a rizikové skupiny

Není snad nikdo, kdo by nad bodnutím vosou jen mávl rukou. Žihadlo vosy je spojené s jedovými žlázami, a když vosa bodne, jed se uvolní do pokožky. Je to velmi bolestivé. Mezi nejrizikovější skupiny patří alergici, děti, důchodci a chronicky nemocní lidé. Zatímco včely po bodnutí ztratí žihadlo, které zůstává v ráně a hmyz následkem toho zemře, vosy žihadlo používají zásadně k bodání, a nemá to vliv na jejich život. I proto jsou vosy agresivnější a často bodají i vícekrát za sebou. 

Reakce na bodnutí vosou

Ve většině případů není bodnutí vosou závažné a lidé jej mohou léčit v pohodlí domova. Některé osoby však mohou mít na bodnutí život ohrožující reakce a potřebují bezprostřední lékařskou péči. Nejčastější reakcí těla na vosí bodnutí je lokální zarudnutí, bolest, svědivost a lokální otok. V tom případě postačí ledový obklad, protože vosa nenechává v ráně většinou žihadlo. Pro alergiky je to ale velmi nebezpečné. Jed obsahuje směs toxinů, se kterými si tělo těžko poradí. 

První pomoc při bodnutí vosou

Nejjednodušším způsobem, jak zmírnit účinky bodnutí vosou a reakce na jeho jed, je postižené místo okamžitě zchladit, čímž by měl zplasknout i otok. Vhodné je mít doma v zásobě antihistamika (například ve formě chladivého gelu nebo kapek, které jsou vhodné i pro děti). 

Přinášíme vám přehledný seznam všeho, co byste mohli jako první pomoc při vosím bodnutí udělat, včetně oblíbených babských rad.

Mezi věci, které by měl člověk nebo přihlížející udělat, patří:

  • Zůstaňte s danou osobou a dávejte pozor na zhoršení reakce (viz alergická reakce).
  • Pokud se objeví známky alergické reakce, zavolejte okamžitě lékařskou pomoc.
  • Zachovejte klid a přesuňte se co nejdéle od místa, kde k bodnutí došlo, protože vosy obvykle nezanechávají v kůži žihadlo, což zvyšuje riziko opětovného útoku.
  • Omyjte místo bodnutí mýdlem a vodou.
  • Přiložte studený obklad ke snížení otoku. Může to být mražená zelenina obalená utěrkou nebo hadr namočený v ledové vodě. Nenechávejte ho na ráně ale příliš dlouho, protože hrozí omrzliny. Raději vícekrát za sebou, než delší čas v kuse. 

Využijte to, co máte běžně doma:

  • Na postižené místo položte nakrájenou cibuli nebo tvaroh, které lokaci zklidní a příjemně ochladí.
  • Naneste na místo dětský tekutý pudr s mentolem.
  • Ocet – pár kapek nakapejte na kapesník a přiložte na otok.
  • Ke snížení otoků slouží i čerstvé natrhané listy jitrocele kopinatého, které promnete v prstech a položíte na postižené místo.

Co po bodnutí vosy nikdy nedělat:

  • Postižené místo škrábat. Do rány by se mohla dostat infekce.
  • Nepodceňujte příznaky. Jako u všech zdravotních komplikací, i v tomto případě platí, že lepší jít k doktorovi dvakrát zbytečně než jednou pozdě. Pokud se proto necítíte dobře, vyhledejte lékaře.
  • V ráně může po bodnutí zůstat zbytek žihadla. Nikdy jej neodstraňujte prsty, protože neopatrná manipulace může uvolnit další jed. Místo toho použijte tupý předmět jako je například kreditní karta, kterou žihadlo vytlačíte.
  • Nechoďte na přímé slunce nebo do příliš teplé místnosti nebo vody. Může to zhoršit bolest a otok. Doporučuje se spíše chladit místo a mít volné, vzdušné oblečení.

Jak poznat alergickou reakci na vosí bodnutí?

Podle intenzity alergie se liší i následky, které danému člověku způsobí. Nejčastější příznaky alergické reakce, při nichž byste měli zpozornět.

Běžná reakce, jejíž příznaky za několik hodin či dní odezní:

  • Bolest, zarudnutí a lokální otok
  • Svědění v oblasti bodnutí
  • Drobná vyrážka v okolí bodnutí 

Alergická reakce (anafylaktický šok), která se může dostavit i 24 hodin po bodnutí:

  • Potíže s dýcháním, pocit dušnosti, otok v krku
  • Pokles krevního tlaku doprovázený závratěmi a pocitem na omdlení
  • Silný otok v oblasti bodnutí
  • Ztráta vědomí
  • Nevolnost, zvracení nebo průjem
  • Modré nebo bílé rty

První pomoc při anafylaktickém šoku

Ke vzniku anafylaktického šoku může přispět kromě alergie i právě probíhající zánět v těle, infekce, užívání některých léků nebo alkohol. Na životě nejohroženější jsou lidé trpící astmatem nebo kardiovaskulárními chorobami. Pokud příznaky neustávají, ale stav postiženého je stále stejný nebo se dokonce zhoršuje, volejte okamžitě záchranku!

Komplikace po bodnutí vosou

I když nepatříte mezi alergiky, jsou situace, kdy může být vosí bodnutí nebezpečné i pro jinak zcela zdraví jedince. Zpozorněte ve chvíli, kdy vás vosa bodne do jedné z těchto oblastí:

  • Obličej a krk
    Partie kolem očí, krku a rtů jsou velmi silně prokrvené, proto bodnutí právě zde je hodně bolestivé a může dojít k velkému otoku.
  • Ruce a prsty
    Dbejte na to, že bodnutí od vosy do rukou, prstů nebo nohou může znemožnit na pár hodin či dní jejich hybnost. Je potřeba danou partii ledovat a šetřit se.
  • Třísla a podpaží
    Vzhledem k tomu, že v těchto místech se nachází velké množství lymfatických uzlin a cév, může dojít k rychlejšímu šíření jedu do těla. 

Prevence bodnutí vosou

Není jen tak, že se vosy nejčastěji zdržují u zahrádek restaurací nebo míst, kde venku stolujete. Jejich přirozená potrava je tvořena hlavně sladkým a proteiny, proto právě tyto vůně vosy nejvíce přitahují. Jak se tedy vosám vyhnout? V první řadě je dobré odstranit z místa posezení, lákadla, která vosy vábí. Pokud vosa nenajde nic k snědku, pravděpodobně zase odletí.

Co vosy nejčastěji přitahuje:

  • Sladké nápoje a potraviny (ovoce, džusy, zmrzlina, limonády)
  • Alkoholické nápoje
  • Bílkoviny (grilované maso, opékání špekáčků)
  • Květiny a rostliny

Jak se vosám vyvarovat:

  • Nenechávejte otevřené sladké nápoje. Po pití je hned zavírejte. V opačném případě hrozí jejich vypití a bodnutí do oblasti úst nebo krku.
  • Po jídle nebo grilování zbytky jídla hned uklízejte a vyhazujte dostatečně daleko od místa, kde sedíte.
  • Zničte vosí hnízda, které jsou poblíž vašeho bydliště, nejlépe za profesionální pomoci.
  • Oblečení: vosy preferují zářivé nebo světlé barvy. Na venkovní posezení proto volte spíš tmavé nebo neutrální oblečení.

Související stránky

FAQ

Jak mám postupovat po bodnutí vosy?
Nejjednodušším způsobem, jak zmírnit účinky bodnutí vosou a reakce na jeho jed, je postižené místo okamžitě zchladit, čímž by měl zplasknout i otok. Případně podat antihistamika.
Jak poznám alergickou reakci na vosí bodnutí?
Oproti běžné reakci se v případě alergické reakci přidává ještě dušnost, malátnost, nevolnost a může se dostavit i zástava srdce. V případě jakýchkoli vážnějších příznaků neváhejte kontaktovat lékaře.
Jaké oblasti těla jsou pro vosí bodnutí nejrizikovější?
Rozhodně obličej a krk, ruce, prsty, třísla a podpaží. Vždy místo okamžitě ošetřete a v případě bodnutí do jazyka nebo dutiny ústní urychleně kontaktujte lékaře.
Jak riziko vosího bodnutí minimalizovat?
Nenechávejte otevřená alkoholické nebo sladké nápoje, vyhazujte nesnězené jídlo a neoblékejte se do zářivých barev. 
Jak zlikvidovat vosí hnízdo?
Pokud ve svém okolí máte vosí hnízdo, vyhledejte okamžitě odbornou pomoc, která vám pomůže s jeho likvidací. Vyvarujete se tím možnému riziku bodnutí.
Za jak dlouho přijedete vosí hnízdo zlikvidovat?
Vše je na domluvě, ale v případě expresního dojezdu jsme na místě do dvou hodin.
Jak vosí hnízda likvidujete?
Pomocí přípravků schválených EU. Naše úspěšnost je 100 %. Pokud by se totiž nepodařilo hnízdo zlikvidovat na první pokus, přijedeme zdarma vosí hnízdo zlikvidovat.
Kolik stojí likvidace vosího hnízda?
Vše záleží na okolnostech. Cenu se dozvíte ale dopředu už při objednání.