Vše, co potřebujete vědět o vosách: Jak vypadají, kdy jsou nejagresivnější a jak se jich bezpečně zbavit
Čím je vosa prospěšná?
Vosy bývají často vnímány jako nebezpeční (nebo přinejmenším otravní) škůdci. Faktem ale je, že i ony mají v ekosystému svou nezastupitelnou roli. Jsou predátory škůdců, jako jsou housenky, mšice, mouchy a další drobný hmyz. Díky vosám tak nedochází k jejich přemnožení. Mimochodem, věděli jste, že nejen včely, ale i vosy opylují rostliny?
Jsou vosy nebezpečné?
Faktem ale zůstává, že se jedná o bodavý hmyz a o jejich přítomnost doma nebo v blízkém okolí tedy nikdo nestojí. Bodnutí vosou může vyvolat alergickou reakci a v krajním případě způsobit i smrt. Jejich jed sice není pro zdravého člověka nebezpečný (pokud ovšem nedojde k bodnutí do jazyka nebo do krku), nicméně bodnutí bývá bolestivé a k popularitě vos nepřispívá ani fakt, že (na rozdíl od včel) mohou bodnout i opakovaně, aniž by zahynuly.
Vzhled a život vosy

Vosy mají charakteristické štíhlé tělo s úzkým pasem, který odděluje hrudník od zadečku. Jejich zbarvení je obvykle žluto-černé, což slouží jako varovný signál pro predátory. Mají šest nohou a dva páry křídel, oči a tykadla. A jsou samozřejmě vybaveny také žihadlem, které používají k obraně nebo k lovu.
- dělnice měří 11 až 14 mm,
- samci dosahují velikosti 13 až 17 mm,
- královny jsou 16 až19 mm dlouhé.
Délka života závisí na roli, kterou vosa ve společenství má. Dělnice žijí několik týdnů až měsíců, zatímco královny klidně i rok. Samci po oplodnění královny obvykle uhynou.
Jak se vosy dorozumívají
Vosy využívají poměrně složité formy komunikace, aby se dorozuměly a vzájemně koordinovaly. Komunikují spolu pomocí feromonů a různých zvuků.
Zvířata, které se vosami živí
Vosy, ač jsou samy predátory, mají pochopitelně také své přirozené nepřátele. Patří mezi ně různé druhy ptáků, netopýrů nebo pavouků. Pochutná si na nich také včelojed lesní, dravý pták z rodu jestřábovitých. Ale vosy v přírodě žerou i někteří savci, například ježek nebo lasička.
Kde najdete vosí hnízda
Zatímco vosa obecná si staví své hnízdo obvykle v zemi, například v lesích, podél břehů a cest či v tmavých dutinách nad zemí, vosa útočná si hnízdo buduje na půdách či trámech budov. Ve vosím hnízdě se může nacházet od několika set až po několik tisíc vos. Vosí hnízdo existuje pouze jednu sezónu. Na podzim většina vos vymírá a pouze královny přežívají, aby na jaře založily nová hnízda.
Jaké jsou druhy vos v ČR

Vosa obecná
V České republice se nejčastěji setkáváme s vosou obecnou. Tento druh byl do našeho prostředí zavlečen, ale nyní jsou již plně adaptované a běžně se zde vyskytují.

Vosa útočná
Zákeřnější zástupce vosí říše, v porovnání s ostatními druhy neklidný a útočný. Vosy útočné se vyznačují také větším počtem hnízd.

Vosa lesní
Je menší, a také méně agresivní. Ačkoli patří k méně známým druhům, vyskytuje se v přírodě poměrně běžně. Poznáte je podle typického hnízda ve tvaru vodního melounu.
Vosa útočná versus vosa obecná: Rozdíly
Zatímco vosa obecná není nikterak agresivní, vosa útočná dělá čest svému jménu. Je tedy důležité je umět od sebe rozeznat. A to lze opravdu jen velmi zblízka. Vosa obecná se pozná podle černé čárky uprostřed obličejové části, zatímco vosa útočná má v témže místě tři tečky. A před tou se opravdu mějte na pozoru!
Čím se vosy živí
Vosa je všežravec a vybíravá opravdu není. Kromě hmyzu, housenek a much (které loví hlavně pro své larvy) a nektaru je to milovnice sladkého a nepohrdne ani „lidskou“ potravou, jako jsou džusy, sladkosti či ovoce. Právě proto vám tak často krouží u stolu, pokud si vychutnáváte sladké nápoje a další dobroty.
Co dělají vosy v zimě
Vosy nepřezimují (většina jich žije od jara do podzimu), takže v průběhu zimy není potřeba likvidovat jejich hnízda. Zimu přežívají jen oplodněné královny, které si před zimou najdou útočiště a na jaře se vydávají hledat nové hnízdo. Pokud je mírná zima, přežije více královen. Uprostřed léta dosahují kolonie vos svého maxima, což v praxi poznáte tak, že se v podstatě nedá stolovat venku.
Kdy jsou vosy nejagresivnější
Ke konci léta, kdy odkvétají poslední rostliny, začínají být vosy vyhladovělé. Navíc, jak již bylo řečeno, vyskytují se touto dobou v největším počtu. Začnou se tedy shánět po sladké potravě a neváhají kvůli tomu být i útočné.
Jak vypadají vosí hnízda
Pokud čtete tento článek, pak jste se s útočištěm vos nejspíš setkali. Ano, řeč je o obávaném vosím hnízdě, které umí potrápit nejednoho majitele chaty nebo chalupy. Vosy si svá obydlí staví z rozžvýkaného dřeva, které mísí se slinami, čímž vzniká materiál podobný papíru. Vosí hnízda se většinou nacházejí na stromech či keřích, ale i pod střechami, v dutinách zdí nebo na půdách domů. A pak je třeba řešit jejich likvidaci.
Rizika vosího hnízda u vás doma
Vosy jsou nejagresivnější právě v blízkosti svých hnízd, pokud jste tedy nějaké objevili doma nebo po příjezdu na chalupu, je potřeba se jej zbavit, i kdyby bylo jen malé. Jak jsme již zmínili, vosí bodnutí může být nebezpečné, a to jak pro alergiky, tak i pro vaše děti.
Zbavte se vosího hnízda hlavně bezpečně
Existuje celá řada návodů a babských rad, jak odstranit vosí hnízdo, ověřenou pravdou ale je, že lépe a bez rizika to nikdo jiný než odborná firma nedokáže. Deratizace Praha s.r.o. se specializuje na profesionální likvidaci a dezinsekci vos a vosích hnízd. Naše služby zahrnují rychlou reakci, bezpečné postupy a efektivní řešení problému.
Likvidace vos bez chemie
Vosy lze odpudit i přírodní cestou. Pokud vás obtěžují při venkovním stolování, umístěte na stůl talířek s nastrouhanou citronovou kůrou, přidejte drcený hřebíček a chilli. Pomoci může také svíčka s citronovým aroma. Aby k vám vosy nelétaly oknem, potřete rámy octem.
Domácí repelent proti vosám
Připravte si 200–300 ml vody, lihový roztok, trochu olivového oleje, snítku levandule, citron, hřebíček a badyán, případně i esenciální citrusový olej. Budete také potřebovat prázdnou dózičku s rozprašovačem. Nejprve povařte zhruba 10 minut plátky citronu s hřebíčkem a badyánem, během varu přihoďte snítky levandule. Přilijte lžíci lihu a olivového oleje. Na závěr přidejte pár kapek citrusového esenciálního oleje pro příjemnější aroma a nálev sceďte do lahvičky s rozprašovačem.
Kdy se neobejdete bez odborníka
Pokud se hnízdo nachází ve výšce nebo na hůře dostupném místě, je vždy na místě vyhledat odbornou pomoc. Pokud se potýkáte s problémy s vosami, neváhejte kontaktovat naši firmu pro bezplatnou konzultaci. Jsme připraveni vám pomoci a zajistit, aby vaše prostředí bylo bezpečné a bez vos.
- Důležité je, aby se lidé vyhnuli likvidaci vosích hnízd svépomocí, zvláště pokud nemají vhodné znalosti a ochranné vybavení, protože to může vést k nebezpečným situacím a zraněním.
- Pamatujte, že včasná reakce je klíčem k efektivnímu řešení problému s vosami. Naši odborníci jsou zde pro vás, aby zajistili vaši bezpečnost a pohodu.
Může se vosa zlikvidovat nebo je chráněná?
V Česku se vosy neřadí mezi chráněný hmyz, ale jak jsme si již řekli, mají svou důležitou úlohu v ekosystému, a tak by jejich hubení nemělo probíhat bezdůvodně, pokud nepředstavují přímé ohrožení.
Pomoc, mám fobii z vos!
Poměrně běžnou fobií je sfexofobie, tedy úzkostný strach z vos. Někomu stačí nejen setkání s vosou, ale i pouhý pohled či pomyšlení na ni. Příčinou této fobie může být nejen předchozí osobní nepříjemná zkušenost (například bolestivé bodnutí s alergickou reakcí), ale i převzatý vzorec chování od někoho blízkého.
Odborné hubení vos a vosích hnízd