Švábi nejen, že otravují lidem svou přítomností život, mohou přenášet i nemoci!
Kromě zapálených chovatelů není snad nikdo, kdo by chtěl mít šváby doma. Většinou totiž tento hmyz bývá synonymem pro nepořádek - neprávem. Zatímco v ekosystému mají své nezastupitelné místo (mají velký význam při rozkladu organické hmoty a jsou důležitou součástí potravního řetězce), v domácnosti, sklepě, kancelářských budovách nebo všeobecně své blízkosti, mít nechce. A nejde jen o estetiku, švábi dokážou ohrozit i lidské zdraví!

Něco málo z historie aneb vždy (ne)byli vnímáni negativně
Jestli je na švábech něco fascinujících, pak je to jejich přizpůsobivost. Jsou schopni přežít v podmínkách, kde ostatní druhy nemají šanci, a přizpůsobí se i extrémním teplotám a dalším situacím. I proto byli švábi v průběhu staletí vnímáni v některých kulturách za symbol odolnosti. Naopak v jiných společnostech byli spojováni s nečistotou a špatnou hygienou, což vedlo k jejich negativnímu vnímání.
Jak se do domácnosti švábi dostanou?
Nejdříve je nutné si uvědomit, že to, že se vám šváby do domácnosti dostaly není známka toho, že byste nedbali na hygienu. Mohou se k vám dostat větrací šachtou, od sousedů, trhlinami ve stěnách nebo odpadovou šachtou. Švábi se často vyskytují na teplých, vlhkých a tmavých místech, takže se mohou s přehledem usídlit pod lednicí nebo za ní, v koupelně pod skříňkou nebo za kuchyňskou linkou. Navíc jsou všežravci, proto nepohrdnou ničím, co doma zrovna máte.

Jak poznat, že mám doma šváby?
Kromě toho, že švába doma přímo zpozorujete (nejčastěji v noci, kdy jsou nejaktivnější), je pro jejich přítomnost v bytě nebo domě viditelný kvůli jejich trusu, který připomíná zrnkovou kávu a specifický nasládlý zápach, který někdo přirovnává v zatuchlině.
Objevili jste šváby a potřebujete se jich zbavit?
Zdravotní rizika spojená se šváby
Že by vlivem švábů hrozilo člověku přímé nebezpečí, o tom se hovořit nedá, protože nejsou sami o sobě jedovatí. To ale neznamená, že by nemohl způsobit značné zdravotní komplikace. Mohou být totiž přenašeči patogenů, bakteriálních i virových chorob, protože lidské obydlí i potraviny kontaminují svými výkaly. Dalším rizikem je zvýšený výskyt roztočů a prachu, který může u alergických osob k astmatu.
Mezi choroby, které mohou švábi přenášet, patří:
- Salmonela – průjmové onemocnění bakteriálního původu způsobující zažívací problémy.
- E. coli – bakterie, která může způsobit střevní infekce.
- Campylobacter – bakterie způsobující zažívací problémy.
- Hepatitida A – infekční onemocnění jater.
- Tuberkulóza – infekční onemocnění způsobené bakteriemi ze skupiny Mycobacterium tuberculosis. Zasahuje hlavně plíce.
- Cholera - infekční bakteriální průjmové onemocnění.
- Úplavice - akutní infekční průjmovité onemocnění.
- Břišní tyfus - nemoc způsobená baktérií Salmonella typhi. Toto závažné onemocnění je přenášené stravou nebo kontaminovanou vodou.
Alergie způsobené šváby
Jako u psů nebo koček, může být člověk alergický i na šváby. Při styku s nimi, zbytky jejich kůže nebo jejich trusem pak začne mít typické příznaky jako je kýchání, slzení očí nebo kopřivku. To všechno může vyvrcholit až astmatem.
- V extrémních případech vede k obtížím dýchání nebo anafylaxi. V tom případě je bezpodmínečně nutné volat záchrannou službu.
- Nejrizikovější skupinou jsou alergici, senioři a malé děti.
Kousnutí od švába
Švábi nejsou jako například blechy nebo štěnice, neřadí se mezi parazity (nepotřebují k přežití krev), proto nehrozí bezprostřední nebezpečí, že by váš šváb kousl. I takové případy však jsou! Dochází k němu při dlouhodobému nedostatku jiné potravy a vody, případně ve chvíli, kdy jej bezprostředně ohrozíte. Vzhledem k tomu, že mají švábi velmi silné čelisti, přizpůsobené příjmu k pevného jídla a dokážou bez větších problémů poškodit karton, látku nebo plast, kousnutí od nich hodně bolí.
Jak poznat, že vás kousl šváb
Pokud vás šváb kousne, objeví se na postiženém místě malá červená skvrna připomínající kousnutí od komára. Reakcí je většinou zarudnutí a svědění. Pokud by se příznaky zhoršovaly nebo nemizely, vyhledejte lékařskou pomoc!
Vliv švábů na psychiku
Kromě všech výše zmíněných rizik, které s sebou švábi v domácnosti přinášejí, mají nepopiratelný vliv i na psychickou pohodu člověka. Lidé trpící katsaridofobií (strach ze švábů) mohou při výskytu v jejich blízkosti trpět úzkostmi nebo stresovými reakcemi. Nic z toho nelze bagatelizovat a i v tomto případě je vhodné obrátit se na odborníka ve chvíli, kdy by obtíže přetrvávaly.
Nesporným strašákem je i skutečnost, že byste se měli s faktem, že máte v bytě nebo v kanceláři šváby “pochlubit” svým známým nebo kolegům. To může vést k psychické nepohodě a pocitu sociální izolovanosti.
Důležitá je prevence
I v té nejčistotnější domácnosti se může šváb uhnízdit. Důležité je minimalizovat důvody, proč by se mu u vás mohlo zalíbit. Vzhledem k tomu, že šváb si byty, sklepy, domy nebo kanceláře vybírá kvůli snadnému přístupu k potravě a vodě, je nutné kromě udržování čistoty i uchovávat potraviny v uzavíratelných dózách a pravidelně odnášet odpadky.
Kdy vyhledat odbornou pomoc?
Nepokoušejte se švábi zlikvidovat sami. I když se po internetu šíří zaručené rady na to, jak se švábu svépomocí zbavit, žádný z nich nebude fungovat na 100 %. Švábi totiž patří mezi nejodolnější hmyz vůbec a je rezistentní proti mnoha chemickým přípravkům. Nejlepším řešením je proto okamžitě vyhledat dezinsekční firmu.