Dojezd do 2 hodin od zavolání (Praha a okolí). Bezplatná konzultace na +420 734 254 965.

Šváb obecný a další druhy švábů - vzhled, chování a životní cyklus

Šváb obecný, rus domácí a další druhy švábů - vzhled, chování a životní cyklus

Švábi (český název pochází z německého označení Schaben) jsou řád hmyzu, jehož zástupce najdeme po celém světě, nejrozšířenější je výskyt švábů v teplejších tropických a subtropických oblastech. Čítá kolem 6500 druhů, z nichž se v Česku v současné době podle odborné literatury můžeme setkat s celkem 11 druhy, původními i zavlečenými ze zahraničí. 

Švábi patří mezi nejodolnější živočichy na Zemi. Jsou schopni přežít v podmínkách, kde ostatní druhy nemají šanci, a přizpůsobí se i extrémním teplotám a dalším situacím. Dokážou dokonce neutralizovat některé chemické látky, které se běžně používají k hubení hmyzu a na jiné jsou si schopni vyvinout rezistenci (z tohoto důvodu se také doporučuje při jejich hubení využít profesionálních dezinsekčních služeb a nesnažit se o likvidaci svépomocí).

002: Švábi

Jak vypadá šváb?

Velikost švábů se pohybuje od 5 mm až do 10 cm a je pro ně typické polodlouhé ploché tělo. Většina ze švábů, kteří žijí v České republice mají hnědé zbarvení.

Některé exotické druhy si lidé chovají pro potěšení a s chovy švábů se můžete setkat i v zoologických zahradách (ti mají většinou mnohem výraznější zbarvení). Patří mezi ně exotické druhy, jako je například šváb madagaskarský alias šváb syčivý. Přezdívá se mu tak, protože při pocitu ohrožení vydává známý syčivý zvuk. Dále se v chovech můžeme setkat se švábem vekokřídlým nebo specificky zbarveným švábem smrtihlavem s kresbou lebky. Jako krmný hmyz pro zvířata se pak používají menší druhy, jako je šváb šedý.

Většina švábů, kteří žijí v přírodě, jsou denní živočichové. Důkazem o adaptabilitě tohoto druhu je fakt, že švábi, které můžeme najít v lidských obydlích, jsou aktivní v noci, kdy jim hrozí nejmenší nebezpečí.

Životní cyklus švábů

Švábi jsou k sobě přitahováni čichem. Jejich rozmnožování trvá poměrně dlouhou dobu a hmyz je při ní k sobě otočen zády, spojením zadečků. Podle druhu následně kladou vajíčka do ootheca, což je jejich ochranný obal. Jejich počet je u každého druhu jiný (od jednotek až po desítky). Poté dochází k líhnutí nymf, ty už vypadají jako dospělí jedinci, liší se pouze zbarvením. Následně dochází ke svlékání (zanechávají po sobě svlečky), při němž nymfám přibývají tykadla a křídla. Životní cyklus od vajíčka po dospělého jedince obvykle 40–50 dní. U větších švábů klidně i rok. Švábi patří mezi dlouho žijící hmyz a dospělci některých druhů žijí čtyři roky.

  • Dospělí švábi mohou mít různé barvy, od světle hnědé až po černou, a mohou dosahovat velikosti až 3–4 cm (u větších druhů, jako je šváb obecný) nebo jen několik milimetrů (u rusů domácích).
  • Rychlý životní cyklus a vysoká reprodukční kapacita činí šváby velmi obtížně likvidovatelnými. Během svého života může jedna samice naklást až 2000 vajíček, což vysvětluje rychlé zamoření. I proto je nutné co nejdřív zavolat profesionální dezinsekci švábů, která zničí všechny fáze jejich životního cyklu.

Potrava a chování švábů

Švábi jsou býložravci i všežravci (záleží na druhu), zpravidla se živí rostlinnými zbytky, výjimečně loví i menší živočichy. Patří mezi nejodolnější hmyzí druhy a skvěle se adaptují na podmínky, ve kterých se právě nachází. To je i důvod, proč se často nachází v lidském obydlí - je pro ně snadno dostupná potrava, protože si pochutnají skutečně na všem. Švábi se mezi sebou dorozumívají pomocí feromonů, které se šíří vzduchem nebo kontaktem a jsou zachycovány pomocí tykadel nebo nohou. Tuto chemickou látku používají k přenosu těchto informací:

  • nebezpečí
  • páření
  • potrava (přítomnost vody nebo potravy)

Některé druhy se dorozumívají i pomocí zvuku. Vydávají ho tleskáním nohou nebo třením křídel.

Proč švábi loví v noci?

I když v přírodě jsou švábi vesměs denní zvířata, v lidském obydlí nebo jejich blízkosti loví hlavně v noci, je to z důvodu bezpečí. 

Rozdíl mezi rusem domácím a švábem

Někdy se můžete setkat s tím, že někdo řekne, že má doma ruse. Vám to bude ale první pohled připomínat švába. Pojďme se tedy tento rozdíl vysvětlit. 

Šváb a rus domácí jsou ve skutečnosti dvě různé názvy pro jeden druh hmyzu. Rus domácí (latinsky Blattella germanica, známý také jako šváb německý) je jedním z nejběžnějších druhů švábů v domácnostech a komerčních prostorách. Rus domácí je jedním z druhů švábů.

Jaké druhy švábů žijí v České republice

Ve volné přírodě můžete narazit na rusce laponského, rusce lesního, švába lesního českého, rusce plamatého a rusce síťnatokřídlého. Větší problém představují zavlečené druhy švábů – rus domácí, šváb obecný, šváb americký, šváb australský, šváb hnědý a šváb hnědopruhý. V domácnostech žijí zavlečené druhy:

Rus domácí

Ač název je jiný, jedná se o druh švába. Měří 12–16 mm a nejlépe se mu daří v teplých a vlhkých prostorách (mapř. vytápěné sklepy nebo sklady). Co naopak nesnáší, je chlad a zima. Mají světle hnědé tělo ve zploštělém oválném tvaru, nohy jsou dlouhé a jsou na nich chloupky. Na zádech jsou patrné dva tmavé rovnoběžné pruhy. I když mají samice kožená křídla, létat tento hmyz neumí. 

  • Na rozdíl od švába obecného umí rus šplhat vzhůru i po hladkých površích. V domácnostech ho najdete mnohem častěji než švába.
  • Často bývá zaměňován za švába domácího. 

Šváb obecný

Drobnější typ švába tmavě hnědé barvy, který byl do Čech pravděpodobně zavlečen z Asie. Ve volné přírodě ho téměř nenajdete. Snáší ale dobře i nižší teploty a může se vyskytovat například v blízkosti skládek, kde má dostatek potravy. Nemá křídla.

Šváb americký

Navzdory jménu nejde o původem amerického švába. Pochází z Afriky. Žije ale všude, kde najde vhodné podmínky – teplo, vlhko a tmu. Typická je světle a tmavě hnědá kresba na předohrudi. V dospělosti má křídla.

Šváb australský

Červenohnědý druh se žlutým lemováním křídel se u nás zpravidla vyskytuje pouze ve sklenících.

Šváb hnědopruhý

Rozšířený invazivní druh snadno poznáte podle typické kresby světle hnědých pruhů na křídlech. Vyhledává teplejší místa a často se drží například v blízkosti elektrických zařízení. Často bývá zaměňován za švába hnědého.

Jak poznat, že máte šváby na návštěvě?

Jak už bylo výše zmíněno, švábi si lidská obydlí a kancelářské prostory oblíbili zejména kvůli snadnému zdroji potravy. Jejich hnízdo se pak nachází ve špatně dostupných místech (např. pod lednicí nebo za kuchyňskou linkou).

Pokud máte podezření, ale švába se vám nepodařilo zpozorovat, můžete v místech jejich výskytu pozorovat jejich trus (malí švábi po sobě zanechávají černé a drobné výkaly, který svým vzhledem připomíná mletou kávu nebo drcený pepř. Trus velkých a dospělých švábů je tmavě hnědý a má válcovitý tvar) nebo svlečky. Linout se domovem může i specifický zápach. V takovém případě na nic nečekejte a okamžitě vyhledejte odbornou pomoc, protože švábi kromě toho, že jsou nezvanými návštěvníky, může jejich přítomnost přinášet i zdravotní rizika. (odkaz na článek o zdravotních rizikách).

Výskyt švábů
Výskyt švábů

 

Prevence proti švábům

Jako u každého jiného hmyzu, i v případě švábů bezezbytku platí, že byste měli v domácnosti udržovat čistotu, potraviny skladovat v uzavřených nádobách a hlavně odnášet zbytky jídla hned do popelnice.

Zajímavosti ze světa švábů

I když jsou pro mnohé lidi švábi naprosto nesnesitelní a naskakuje jim při pohledu na ně husí kůže, v přírodě jsou to vskutku zajímavá a obdivuhodná zvířata.

Věděli jste, že…

… Vydrží až 3 měsíce bez potravy.

… Až týden přežije šváb i bez hlavy - jejich životní funkce jsou řízeny i jinými částmi těla, nejen mozkem. Bez hlavy nemohou pít vodu, takže nakonec zemřou na dehydrataci.

… Podle některých zdrojů, by švábi přežili dokonce i jaderný výbuch. Podle výzkumů se ale jedná o mýtus. Šváb jen vydrží větší množství radiace než člověk. Jaderný výbuch by ale nepřežil.

Jsou starší než dinosauři a přežili i několik masových vymírání. Odhaduje se, že jsou na Zemi více než 350 milionů let.

…Jsou výborní běžci. Dokážou běžet až 5 km/h.

…Mají velmi specifický spánkový cyklus, během kterého mohou odpočívat až 75 % svého života.

… Pokud švába zašlápnete, jeho “vůně” bude hodně intenzivní. Může za to kyselina močová, obsažená v tuku v těle švábů.

Máte problém se šváby?

Kontaktujte nás

Související stránky

FAQ

Co jsou švábi?
Švábi jsou hmyz patřící do řádu Blattodea, který zahrnuje více než 6 500 druhů. V České republice můžeme najít především zavlečené druhy, jako je rus domácí (Blattella germanica) a šváb obecný.
Jak vypadá šváb?
Švábi mají ploché, polodlouhé tělo a mohou dosahovat velikosti od 5 mm do 10 cm. Většina švábů v Česku má hnědé zbarvení.
Jaký je životní cyklus švábů?
Švábi kladou vajíčka do ochranné obálky (ootheca). Po vylíhnutí se z nich vyvinou nymfy, které se postupně svlékají, dokud nedospějí. Celý cyklus může trvat 40–50 dní, ale u větších druhů to může být i rok. Některé druhy žijí až 4 roky.
Čím se živí švábi?
Švábi jsou všežravci, kteří se živí rostlinnými zbytky, ale mohou také lovit menší živočichy. Jsou schopni se přizpůsobit a přizpůsobit svou stravu v závislosti na dostupných zdrojích.
Proč švábi loví v noci?
Ačkoli švábi v přírodě bývají denní tvorové, v lidských obydlích loví převážně v noci, aby se vyhnuli predátorům a zajistili si bezpečné prostředí.
Jaký je rozdíl mezi rusem domácím a švábem?
Rus domácí je druh švába a jeden z nejběžnějších švábů v domácnostech. Vypadá podobně jako šváb, ale je menší a přizpůsobený životu v teplých a vlhkých prostředích.
Jaké druhy švábů žijí v České republice?
V Česku žije několik druhů švábů, včetně rusce laponského, švába lesního českého a zavlečených druhů jako rus domácí, šváb obecný, šváb americký a další.
Jak poznám, že mám šváby doma?
Švábi po sobě v domácnosti zanechávají charakteristický trus, který vypadá jako malá zrna kávy nebo drobné černé kousky. Můžete také najít svlečky švábů. Pokud máte podezření, je dobré se obrátit na odborníky na dezinsekci.
Jak se mohu chránit před šváby?
Aby se předešlo výskytu švábů, je důležité udržovat domácnost čistou, skladovat potraviny v uzavřených nádobách a pravidelně odnášet zbytky jídla do popelnice.
Jaké jsou problémy s šváby v domácnostech?
Švábi mohou představovat zdravotní riziko, protože přenášejí bakterie a mohou kontaminovat potraviny. Proto je důležité včas vyhledat pomoc profesionální dezinsekce.