ŠTĚNICE DOMÁCÍ (POSTELOVÁ) - VZHLED, ŽIVOTNÍ CYKLUS A VÝSKYT V DOMÁCNOSTECH
Štěnice domácí (cimex lectularius, někdy také štěnice postelní či štěnice postelová) je drobný hmyz z čeledi štěnicovitých, který se živí lidskou krví. Rozlišujeme několik druhů štěnic. Mezi ty hlavní patří štěnice tropická, která také parazituje na lidech. Zejména vlivem teplotních změn se v posledních letech objevuje i v Evropě, i když stále spíše výjimečně. Dále existuje také štěnice netopýří, která, jak její jméno napovídá, parazituje na netopýrech. Na drobném ptactvu se pak přiživuje štěnice ptačí. V bytech ji většinou nenajdeme, ale pokud se v blízkosti nachází ptačí hnízdo, může dojít k invazi do domácnosti.

Štěnice
Štěnice jsou historicky velmi starý druh, který podle vědců vznikl už hluboko v období druhohor. O tom, že štěnice domácí sužuje lidské příbytky odpradávna, svědčí etymologický původ slova „štěnice“. Je totiž příbuzný se slovem stěna. Už v Jungmannově slovníku je vysvětleno, že „v stěnách obyčejně se hostí“. A je třeba dodat, že jakmile se štěnice jednou zabydlí, dá pořádnou práci se jich zbavit.
Přirozeným nepřítelem štěnic jsou například pavouci, mravenci nebo stonožky. Když pomineme, že nastěhovat si je do domácnosti také není dobrý nápad, ani v takovém případě by nestačili na zlikvidování celé kolonie.
JAK VYPADÁ ŠTĚNICE: VÝVOJOVÁ STÁDIA ŠTĚNICE
Ve vývoji štěnice rozlišujeme tři vývojová stádia – vajíčko, nymfa a dospělec. Pokud by vás zajímalo, jak dlouho žije štěnice, její životní cyklus trvá celkem 4 až 12 měsíců v závislosti na okolní teplotě a dostupnosti potravy. Některé zdroje uvádějí až 1,5 roku. Pro lepší představu najdete níže pro jednotlivá vývojová stádia štěnice obrázky.

Štěnice za týden naklade 5 až 8 vajíček. Vajíčka štěnice jsou drobná, světle zbarvená a pouhým okem velmi těžko viditelná. Navíc štěnice vajíčka zpravidla klade v úkrytu. Za život dokáže naklást až 500 vajíček. I proto je v případě infestace štěnicemi důležitý rychlý zásah. Pokud dojde k přemnožení dospělých jedinců, je následná likvidace velmi náročná.

Z vajíček se zhruba po týdnu líhnou larvy štěnice, nymfy. Ty mají světlou slámovou barvu a velikost cca 1,3 mm. Než nymfa štěnice dospěje, prochází celkem pěti fázemi svlékání. Během celého procesu musí nymfa sát krev a tím se mění její barva na žlutohnědou až červenohnědou. Při svlékání po sobě zanechává specifické zbytky. Tyto svlečky štěnice mohou dráždit alergiky a proto je při dezinsekci štěnic nutné zlikvidovat i ty.

V závislosti na okolních podmínkách a množství potravy nymfě štěnice vývoj v dospělce trvá 1 až 2 měsíce. Podle stádia vývoje se pak liší i to, jak je velká. Štěnice v dospělosti měří od 3 do 5 mm, tedy zhruba jako jadérko od jablka či melounu. Má plochý oválný tvar, který připomíná štít, dvě čtyřčlánková tykadla a tři páry nohou. Nemá křídla. Její barva je hnědá až oranžová, ale po sání krve se mění ve tmavě rezavou až červenou. V této fázi může vypadat velmi podobně jako blecha. Rozdíl je v tom, že blecha při pohybu skáče, štěnice nikoli.
Vzhledem k tomu, jak se množí štěnice rychle, je velmi důležitý rychlý zásah. Zásadním rozdílem je pak v případě štěnice, jak vypadá samec a samička. Pokud jste totiž doma objevili jen jedinou štěnici a jde o samce, sice jste si odněkud donesli nezvaného hosta, ale je možné, že jste se těsně vyhnuli katastrofě. Samec se od samičky liší zašpičatělým zadečkem. Dobře to uvidíte na fotografii.


ČÍM SE ŽIVÍ ŠTĚNICE
Všechna vývojová stádia štěnice se živí výhradně krví teplokrevných živočichů. U štěnice postelové je to primárně krev lidská, ale mohou sát i z domácích zvířat, jako jsou kočky nebo psi. Důležitá je informace, jak dlouho vydrží štěnice bez potravy. Štěnice totiž dokáže hladovět i několik měsíců a při nižších teplotách i déle než rok.
Svého hostitele štěnice vyhledávají podle tepla díky tepelným senzorům na tykadlech a také podle vydechovaného oxidu uhličitého. Krev sají 2x až 3x týdně, výhradně v noci na odhalených částech těla a většinou třikrát po dobu cca 5 až 15 minut (podle vývojového stádia štěnice). Mezi sáním štěnice zpravidla popoleze, takže štípance bývají v řadě za sebou. Více informací najdete v článku věnovaném projevům a léčbě kousnutí štěnice.

JAK POZNAT, ŽE MÁM DOMA ŠTĚNICE: VÝSKYT ŠTĚNIC V DOMÁCNOSTI
Kde se berou štěnice? Nejčastěji si je do domácnosti přinesete na oblečení, v zavazadlech nebo například ve starém kusu nábytku. Velmi často si lidé tyto parazity přivezou z dovolených a častým způsobem, jak se přenáší štěnice, jsou i stoupačky v bytových domech. Protože se dobře ukrývají a rychle množí, může se chvíli, kdy si nezvaných spolubydlících všimnete, už jednat o desítky i stovky kusů.
Mezi lidmi panuje mylná představa, z čeho jsou štěnice. Traduje se, že štěnice se drží ve špíně a je spojovaná se špatnou hygienou. Není to ale pravda. Štěnici si můžete při troše smůly přivézt i z luxusního hotelu a zabydlí se i v nablýskané domácnosti, pokud tam bude mít přístup k potravě.
Kde hledat štěnice v bytě
Štěnice se přes den ukrývají v prasklinách či otvorech a ven vylézají až v nočních hodinách. Nejsou ale světloplaché a v případě silné infestace je můžete zahlédnout i ve dne. Mezi nejčastější úkryty štěnic patří matrace a rámy postele, polštáře, noční stolky, koberce, krytky vypínačů či zásuvek nebo podlahové lišty a uvolněné tapety. Většinou se jedná o prostory v těsné blízkosti místa, kde lidé spí.
Jak najít štěnice
Nejčastějším způsobem, jak poznat štěnice v bytě, je trus. Štěnice za sebou zanechávají shluky drobných černých teček, které se mohou rozmazávat či vpíjet do zdí nebo například matrací. Ty mají hnědočervenou (čerstvý trus) až černou barvu (zaschlý) kvůli obsažené krvi. Trus od štěnice najdeme nejčastěji v místech, kde parazit saje krev, tedy v blízkosti postele. Kromě trusu můžete nacházet také takzvané svlečky, tedy zbytky kůže nymfy.


Profesionální dezinsekce štěnic
Pro efektivní odbornou likvidaci štěnic kontaktujte Deratizace Praha s.r.o. na telefonním čísle +420 734 254 965 nebo nám napište na info@deratizacepraha.com.
Nabízíme širokou škálu služeb pro boj s těmito parazity a postaráme se o to, aby vaše domácnost byla opět bez nezvaných hostů.