Kousnutí od štěnice: Jak ho poznat, léčba a prevence zdravotních komplikací
Objevili jste na těle podezřelé štípance a obáváte se přítomnosti štěnic? Kousnutí tohoto hmyzu se od toho komářího nebo například blešího liší, ale může být těžké rozdíl odhalit. V článku najdete specifické znaky poštípání štěnicí, informace o tom, na kterých místech se nejčastěji vyskytuje, i rady, co na štípance od štěnic použít, aby vás potrápily co nejméně.
Pokousání štěnicí: Proč ho necítíme
Štípance od štěnice jsou výsledkem poměrně dlouhého a opakovaného sání. Hmyz saje krev výhradně v noci a to po dobu zhruba 5 až 15 minut, většinou třikrát až pětkrát za sebou. Ani tak vás ale tato aktivita neprobudí a kousance od štěnic najdete většinou až ráno po probuzení. Čim to je? Stejně jako například komár, i štěnice vypouští z kusadel znecitlivující látku, kvůli které nic necítíte.
Jak vypadá pokousání od štěnic
Po štípnutí štěnice se objevují drobná vystouplá kolečka o průměru několika milimetrů, se zřetelným začervenáním ve středu. Je téměř vyloučené, abyste na těle objevili jen jedno jediné štípnutí od štěnice. Foto dokumentace níže ukazuje typický vzhled pupenů a jejich uskupení.

Poštípání od štěnice má velmi specifický tvar díky výše zmíněnému opakovanému sání. Štěnice během něj několikrát popoleze a zakousne se znovu o kousek vedle. Proto narozdíl od těch komářích nebo bleších bývají v případě štěnice štípance v řadě za sebou. Jejich četnost závisí na závažnosti infestace štěnic. Kousance mohou tvořit i rozsáhlé shluky podle množství aktivních jedinců.

Druhým typickým způsobem, jak se pozná kousnutí štěnice, je umístění štípanců. Štěnice zpravidla sají krev na nezakrytých částech těla a nesnaží se příliš zalézat pod oblečení či dokonce pod peřinu. Nejčastěji tak pokousání štěnicí čelí ruce, nohy a hrudník, které během spánku odhalujeme. Jako prevence se proto po dobu infestace doporučuje oblékat na noc pyžamo, které kryje maximum kůže.
Kousnutí od štěnice: léčba a trvání
Ve většině případů setkání se štěnicí/ kousnutím léčbu nevyžaduje. Jsou tu ale rizika v podobě alergie a sekundární infekce. Kousnutí štěnice svědí, stejně jako například to od komára. Pokud zvládnete štípance po štěnicích neškrábat, většinou do týdne samy zmizí. Otevřená rána v podobě rozškrábaných pupenů ale může posloužit jako vstupní brána pro zanesení infekce, což je časté zejména u dětí.

Co na štípance od štěnic pomáhá? V zásadě máte na výběr mezi dvěma cestami – přípravky, které se aplikují přímo na kůži, a kapkami či tabletami. V případě poštípání štěnicí můžete na kůži použít tekutý pudr, který zmírňuje svědění například při léčbě neštovic. Pomohou i antihistaminika, ať už v podobě gelu či krému nebo podávaná orálně.

Vždy doporučujeme sledovat, jak vypadá kousanec od štěnice v několika po sobě jdoucích dnech. Zejména v případě prvního setkání s tímto hmyzem totiž může tělo reagovat i po několika dnech. Pokud se objeví výrazná reakce na pokousání štěnice, štípnutí nadměrně oteče, ranka začne hnisat, nebo se kolem objeví rozsáhlé červené fleky, pravděpodobně se jedná o silnější alergii a v takovém případě je doporučeno vyhledat lékaře. Méně často nastupuje horečka a výjimečně může dojít dokonce k anafylaktickému šoku, který je životu nebezpečný.
Štěnice: Poštípání vs nemoci
Velmi častým dotazem je, jestli štěnice pokousáním může přenášet nemoci podobně, jako například klíšťata. V tomto případě ale můžete být klidní. Štípance štěnic svědí, přispívají k vyčerpání organismu a u citlivějších jedinců mohou vyvolat například už zmíněnou horečku nebo alergickou reakci, ale nejsou známy případy, kdy by štěnice přenesla na člověka některou z nakažlivých chorob.

Nejste si jistí, jestli máte na těle právě kousnutí od štěnice? Obrázky a informace v tomto článku vám pomohou. A pokud k odhalení štípanců od štěnic foto nestačí, pro jistotu je vždy lepší navštívit lékaře. Už jen proto, abyste věděli, že se s těmito nevítanými spolubydlícími doma potýkáte. V takové situaci je totiž na místě rychle situaci řešit s profesionály. Štěnice se rychle množí (viz článek o životě a chování štěnic) a během pouhých několika týdnů může infestace narůst do nevídaných rozměrů.

Odborná dezinsekce štěnic
Chcete se štěnic a jejich štípanců rychle zbavit? Objednejte si včas profesionální dezinsekci. Pro bezplatnou konzultaci kontaktujte Deratizace Praha s.r.o. na telefonním čísle +420 734 254 965 nebo napište e-mailem na info@deratizacepraha.com. Postaráme se o to, aby vaše domácnost byla opět bez nezvaných hostů.
Související stránky
FAQ
Co jsou štěnice domácí?
Jak dlouho žije štěnice a jak probíhá její vývoj?
Jak poznám, že mám doma štěnice?
Jaké jsou hlavní příznaky kousnutí štěnice?
Jak najít štěnice v bytě?
Čím se štěnice živí?
Jak dlouho vydrží štěnice bez potravy?
Jak se mohu zbavit štěnic?
Proč je důležité provádět rychlý zásah?
Můžu se štěnic zbavit sám?
Jaké metody se používají při hubení štěnic?