Dojezd do 2 hodin od zavolání (Praha a okolí). Bezplatná konzultace na +420 734 254 965.

Blechy - biologie, druhy a životní cyklus těchto parazitujících hmyzích příbuzných

Vše, co potřebujete vědět o blechách: Jak vypadají, jaké druhy známe a opravdu blechy psí na člověka nejdou?

Blechy jsou součástí rozsáhlé hmyzí říše a tvoří samostatný řád s názvem Srpice. Jsou to drobní bezkřídlí paraziti s dlouhýma nohama, které jim umožňují podávat nečekané skokanské výkony. Blecha je schopná vyskočit do výšky až 20 cm a do vzdálenosti přes 30 cm!

Evoluční vývoj blech

Předpokládá se, že předkové blech byli volně žijící brouci, kteří se postupně adaptovali na parazitismus. Fosilní nálezy naznačují, že blechy existovaly už v období střední jury (tedy asi před 165 miliony let) a pravděpodobně parazitovaly na dinosaurech. Jejich nejbližšími příbuznými jsou mouchy a brouci. 

Druhy blech a jejich specifika

Blechy jsou rozšířené po celém světě, dosud bylo popsáno až 2500 druhů! Najdete je téměř všude – od tropických oblastí až po chladnější kraje. Nejvíce druhů žije v mírném pásmu. Jejich výskyt závisí hlavně na tom, kde žijí jejich hostitelé, tedy savci a ptáci. V Česku bylo zaznamenáno zhruba 90 druhů.

Mezi nejznámější druhy blech patří:

  • Blecha obecná neboli lidská – napadá nejen lidi, ale i různá domácí či divoká zvířata. Její kousnutí způsobuje podráždění kůže a svědění. I když dnes není tak častá jako dříve, stále se může vyskytovat v zanedbaných podmínkách nebo v blízkosti zvířat.
  • Blecha psí - nejčastěji potrápí psy, ale může se přenést i na jiná zvířata a na člověka. Má dlouhé zadní nohy, které jí umožňují skákat na velké vzdálenosti.
  • Blecha kočičí - tento druh patří mezi nejrozšířenější a může napadat nejen kočky, ale i psy a další savce, včetně člověka. Je to nejběžnější blecha domácích mazlíčků a často se vyskytuje v bytech a domech.
  • Blecha morová - nechvalně známý přenašeč moru, který v minulosti způsobil smrt milionů lidí. Parazituje především na hlodavcích, jako jsou krysy, a může přenášet různé nebezpečné bakterie. Dnes je stále přítomná v některých tropických a subtropických oblastech.
  • Blecha písečná - narozdíl od jiných druhů se zavrtává do kůže svého hostitele, kde žije a klade vajíčka. Způsobuje tak bolestivé záněty. Nejčastěji se vyskytuje v tropických oblastech Jižní Ameriky, Afriky a Asie. Je velmi drobná, měří pouze 1 mm.

Anatomie blech a jak se od sebe liší jednotlivé druhy

Příroda blechám umožnila efektivně se věnovat parazitickému způsobu života. Jejich tělo je uzpůsobeno k pohybu v srsti a peří hostitelů a umožňuje jim rychle se pohybovat i odolávat pokusům o odstranění. I když jsou malé, jejich tělesná stavba je fascinující! 

  • Blechy jsou obvykle velké 1 až 4 mm, i když některé druhy mohou dorůst až 10 mm. 

Jak se od sebe liší?

  • Blecha obecná je 2 až 4 mm dlouhá, má světle až tmavě hnědou barvu a její tělo je bočně zploštělé. Na rozdíl od některých jiných druhů nemá na hlavě hřebínky.
  • Blecha psí je 2 až 3,5 mm dlouhá a má tmavě hnědou barvu. Na hlavě má viditelné hřebínky, které jí pomáhají udržet se v srsti hostitele.
  • Blecha kočičí je velmi podobná bleše psí, ale je o něco štíhlejší a delší (2 až 4 mm). Také ona má hřebínky na hlavě.
  • Blecha morová je asi 1,5–3 mm dlouhá a má světle hnědé až žlutohnědé zbarvení. Nemá hřebínky na hlavě. Charakteristickým znakem je oválný tvar těla a poměrně dlouhé nohy.
  • Blecha písečná dosahuje velikosti jen 1 mm. Má světle hnědou až nažloutlou barvu a její tělo je méně zploštělé než u jiných druhů. 

Skokanské schopnosti blech

Blechy jsou proslulé skokanky! Zadní nohy mají výrazně prodloužené a obsahují speciální bílkovinu zvanou resilin, která funguje jako pružina. Tento skákací mechanismus jim pomáhá rychle unikat nebezpečí a snadno přeskakovat z jednoho hostitele na druhého.

Jak se od sebe liší samci a samice?

Samice bývají obvykle o něco větší než samci, protože jejich tělo musí pojmout velké množství vajíček. Po napití krve se jejich objem ještě zvětší. Samci mají menší zadeček a jsou hbitější. 

Životní cyklus blech a jak dlouho žijí

Blechy procházejí kompletní přeměnou, což znamená, že jejich vývoj zahrnuje čtyři fáze: vajíčko, larvu, kuklu a dospělce.

  1. Bleší vajíčka jsou velmi malá (asi 0,5 mm), oválná a bělavá. Samice je naklade do srsti hostitele, ale brzy z ní vypadnou, nejčastěji do pelíšků zvířat, koberců nebo štěrbin v podlaze. Líhnou se od 2 až 10 dnů.
  2. Larvy připomínají malé průhledné červíky a nemají nohy. Živí se šupinkami kůže nebo výkaly dospělých blech obsahujících nestrávenou krev. Larva několikrát svlékne kůži, než se zakuklí. Vyvíjí se 5 až 20 dní.
  3. Kukla je nekousavá a může zůstat ve stádiu kukly několik dní až měsíců, než se z ní vylíhne dospělá blecha.
  4. Dospělá blecha žije několik týdnů až měsíců, přičemž samice naklade za život stovky vajíček.

Jak se blechy rozmnožují?

Jestli jsou blechy v něčem opravdu dobré, pak je to rozmnožování! Právě to z nich dělá obtížné a těžko odstranitelné parazity, jejich populace se totiž může rozrůstat obrovskou rychlostí, zvláště pak u domácích mazlíčků. 

K páření dochází krátce po vylíhnutí dospělé blechy. Samec a samice se spojí přímo na hostiteli, kde samice po nasátí dostatečného množství krve začne produkovat vajíčka. Samice naklade denně 20 až 50 vajíček. Během svého života může jedna samice vyprodukovat stovky až tisíce vajíček.

Co ovlivňuje schopnost blech množit se?

Pokud mají blechy ideální podmínky, množí se skutečně rychle. Je tedy potřeba je vždy včas odhalit a řešit jejich výskyt důslednou hygienou a vhodnými opatřeními. Rozmnožování blech závisí na několika faktorech:

  • Teplota a vlhkost: Nejlépe se jim daří při teplotě 20 až 30 °C a vyšší vlhkosti.
  • Přítomnost hostitele: Bez pravidelného přísunu krve nemohou dospělé blechy dlouho přežít ani klást vajíčka.
  • Prostředí: Vajíčka, larvy i kukly se nejlépe vyvíjejí v tmavých, teplých a vlhkých místech, jako jsou koberce nebo pelíšky vašich mazlíčků.

Způsob života blech a čím se živí

Dospělé blechy se živí výhradně krví, kterou sají pomocí bodavě sacího ústrojí. Po přisátí mohou sát krev několik minut až hodin, díky čemuž se jejich tělo výrazně zvětší. Samice potřebují pravidelně sát krev k produkci vajíček. Po nasycení se blechy často skryjí v srsti nebo okolním prostředí a tráví potravu.

Na kom si blecha pochutná a jak dlouho přežije bez hostitele?

Každý druh blechy má své oblíbené hostitele – ostatně podle toho získaly své druhové jméno. Například blecha psí preferuje psy, blecha kočičí kočky, ale oba druhy mohou napadnout i jiná zvířata nebo člověka. Pokud je jejich primární hostitel nedostupný, mohou se blechy dočasně živit na jiných savcích v okolí.

Bez přístupu ke krvi dospělá blecha přežije jen několik dní až týdnů. Mladé dospělé blechy, které ještě nezačaly sát krev, mohou v klidovém stavu vydržet i několik měsíců. Larvy a kukly, které krev nepotřebují, jsou odolnější a mohou přežít delší dobu, dokud se neobjeví vhodný hostitel.

Kdy jsou nejaktivnější?

Blechy jsou nejaktivnější v noci nebo ve chvílích, kdy je hostitel v klidu. Přes den se skrývají na těle hostitele nebo v jeho okolí (v pelíšcích, kobercích, prasklinách podlahy). Jsou citlivé na vibrace a teplo, což jim pomáhá rozpoznat přítomnost hostitele a využít správný okamžik k přisátí.

Kde všude můžete potkat blechy?

Blechy obývají různá prostředí po celém světě. Přizpůsobily se životu jak v přírodě, tak v blízkosti lidí a domácích zvířat. V přírodě nejčastěji žijí v hnízdech, norách a úkrytech savců a ptáků. Zde se zdržují jejich vajíčka, larvy i kukly a čekají na vhodné podmínky k vývoji. 

Blechy v našich domácnostech

Do lidských obydlí se blechy dostávají nejčastěji prostřednictvím domácích mazlíčků. Vajíčka a larvy, které vypadnou z jejich srsti, se pak usazují v textiliích nebo mezi podlahovými spárami. Jakmile se blechy dostanou k vám domů, mohou se velmi rychle rozmnožit. 

Nejčastějším způsobem, jak se blechy dostanou do vašeho domova, je kontakt domácích mazlíčků s infikovaným prostředím nebo jinými zvířaty. Mohou je přenášet:

  • Psi a kočky po procházce venku nebo po kontaktu s jinými zvířaty
  • Hlodavci, jako jsou myši nebo krysy, kteří mohou blechy přinést
  • Lidé, kteří si mohou bleší vajíčka nebo larvy přinést na oblečení či botách

Máte podezření, že se u vás doma vyskytly blechy?

  • Jistotu získáte, jestliže zpozorujete některý z těchto ukazatelů:
  • Zvířata se často škrábou a koušou do srsti
  • Nacházíte malé černé tečky (bleší trus) v srsti zvířat nebo jinde doma
  • Pobodání blechami – červené svědivé štípance, často v řadě za sebou
  • Pohybující se blechy v srsti zvířat nebo v domácnosti 

Jak a kdy můžete chytit blechy?

Blechy se mezi hostiteli přenášejí skákáním. Pokud je hostitel dlouhodobě infikován, mohou se blechy rozmnožit natolik, že se rozšíří na další zvířata nebo lidi. Nejvyšší aktivita blech je v teplých měsících, kdy je vyšší teplota a vlhkost. Přes zimu jejich počet naopak klesá, ale i v chladném období mohou přežívat v našich domácnostech.

Zajímavosti ze světa blech

Věděli jste, že…

… blechy patří mezi nejlepší skokany v živočišné říši? Jsou to opravdoví rekordmani, do dálky dokážou přeskočit až 200krát vlastní velikost. Pro zajímavost: To je, jako by člověk přeskočil několik fotbalových hřišť!

… blechy sehrály zásadní roli v dějinách lidstva? Řeč je o morových epidemiích ve středověku, kdy blecha morová přenášela bakterii Yersinia pestis ze zvířat na člověka. Mor, známý jako „černá smrt“, způsobil ve 14. století smrt desítek milionů lidí a měl obrovský dopad na společnost, ekonomiku i kulturu Evropy.

… blechy mnohokrát inspirovaly umělce a baviče? Ve viktoriánské éře se objevily tzv. bleší cirkusy, pouťové atrakce, kdy blechy pomocí jemných drátků tahaly miniaturní vozy, skákaly přes překážky nebo kopaly do míčku. Existuje také řada obrazů s tématem vybírání blech.

… blechy jsou extrémně odolné? Jejich tělo je zploštělé a pevné, což jim umožňuje přežít pokusy o rozdrcení. Dokážou vydržet velký tlak a přežít i několik měsíců bez potravy. 

Co dělat, když mám blechy doma?

Nejjistějším způsobem, jak v domácnosti zneškodnit blechy, je pozvat si profesionální firmu na dezinsekci.

Více o hubení blech

Související stránky

FAQ

Co jsou blechy a jak vypadají?
Blechy jsou drobní bezkřídlí paraziti, kteří patří do řádu Srpice. Mají dlouhé nohy, které jim umožňují skákat do výšky až 20 cm a do vzdálenosti přes 30 cm. Jsou malí, obvykle 1 až 4 mm, ale některé druhy mohou dorůst až 10 mm.
Jak se blechy liší mezi jednotlivými druhy?
Existuje více než 2500 druhů blech. Některé z nich jsou - blecha obecná, blecha psí, blecha kočičí, blecha morová a blecha písečná.
Jak se blechy rozmnožují?
Samice kladou 20 až 50 vajíček denně a během života může jedna samice naklást až tisíce vajíček. Rozmnožování je ovlivněno teplotou, vlhkostí a přítomností hostitelů.
Jaký je životní cyklus blech?
Blechy procházejí čtyřmi fázemi vývoje: vajíčko, larva, kukla a dospělec. Celý cyklus může trvat od několika dnů až po několik měsíců.
Jak dlouho blechy přežijí bez hostitele?
Dospělé blechy bez přístupu ke krvi přežijí několik dní až týdnů. Larvy a kukly mohou přežít i několik měsíců, pokud nenajdou vhodného hostitele.
Kdy jsou blechy nejaktivnější?
Blechy jsou nejaktivnější v noci nebo při klidových fázích hostitele.
Jak poznám, že mám doma blechy?
Pokud vaše zvířata neustále škrábou a koušou se do srsti, najdete-li černé tečky (bleší trus) v srsti nebo doma, nebo máte svědivé štípance, které připomínají skus blechy.
Jak se blechy dostanou do domácnosti?
Blechy se do domácností dostávají především přes domácí mazlíčky, kteří je mohou přinést zvenčí nebo od jiných zvířat. Mohou se přenášet i přes hlodavce nebo dokonce přes lidi na oblečení.
Jak mohu zabránit výskytu blech?
Prevence spočívá v pravidelném ošetřování domácích mazlíčků proti blechám, dodržování hygieny a pravidelném čištění míst, kde zvířata spí nebo se pohybují (koberce, pelíšky, štěrbiny v podlaze).

Terminologie v oblasti hubení blech